Haber

Onu öldürmüş ve çukura gömmüştü; olay yerinde keşif

4 çocuk annesi Ayşe Altuntaş’ı (43) buluştukları ormanlık alanda tabancayla öldürdüğü ve toprağa verdiği teziyle “kasten kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan Mehmet Taşdelen, cenazesini toprağa verdi. İSTANBUL’da bir çukurda, ancak Yargıtay “tasarım yok” diyerek kararı lehine bozdu. duruşma başladı. Mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararı uyarınca olay yerinde inceleme yapılmasına karar verdi.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Taşdelen getirilirken, müştekiler Mehmet Altuntaş, Ahmet Altuntaş ve Fadime Altuntaş katıldı. Mahkeme Başkanı, tarafların Yargıtay’ın bozma kararına katılıp katılmadığını sordu.

Şikayetçiler, Yargıtay’ın bozma kararına uyulmamasını talep ettiler. Mehmet Altuntaş, “Kasten öldürdüğü çok açık. Gömüldüğü yer şeytanın aklına gelmeyecek bir yer. Neden bir yıl sessiz kaldı?” Ahmet Altuntaş ise “Bütün cezaları hak ediyor, araçta öldürüp oraya getirdi” derken Fadime Altuntaş, “Yolsuzlukların peşine düşmeyin. Bu şahsın bakmamasını talep ediyoruz. Gözümüzün içine İnsan canını almak bu kadar ucuz olmamalı.” Aile Bakanlığı’nın avukatı da kasten adam öldürme emarelerinin çok fazla olduğunu belirterek bozma kararına uyulmamasını ve mahkemenin önceki kararında ısrar etmesini istedi. Sanık Mehmet Taşdelen de “Atılan suçlamaları kabul etmiyorum, bozulsun” dedi. Yargıtay, sanığın sanığı öldürme kararının ne zaman belirlenmediğini belirleyemediği için mahkeme, Yargıtay’ın tasarım olmayan bozma kararına uyulmasına karar verdi.

Savunması verilen sanık Mehmet Taşdelen, “Elinden silahı almaya çalışırken vuruldu” diyerek, “Olay yerinde inceleme talep ediyorum. O çukur daha önce domuz çukuru olarak açılmıştı. Olay yaşandı Tesadüfen yanında maktul elinden silahı çekmişti.Ben elinden silahı almaya çalışırken karnından vuruldu.Elimi bırakınca çukura düştü.Pişmanım. Muhtarın tanık olarak dinlenmesini istiyorum. Pişman olduğum için yer gösterdim. Mağdurum, tahliyemi talep ediyorum.” Bu sözler üzerine merhumun kızı Fadime Altuntaş alkışlayarak tepki gösterdi. Sanık avukatı ise, “Müvekkilim ani veya kasten öldürmemiştir. Olay bir kaza sonucu meydana gelmiştir. Böyle bir olayı gerçekleştirmesi için hiçbir sebep bulunmamaktadır. 15 yıldır tutukludur. uzun bir süre, bu yüzden serbest bırakılmasına karar verilmeli.” Şikayetçi taraf ayrıca olay yerinde keşif yapılmasını talep etti.

KEŞİF YAPILACAK Mahkeme, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. 3 Mart’ta olay mahallinde keşif yapılması ve muhtarın tanık olarak dinlenmesi emredildi. Duruşma ertelendi.

OLAYIN TARİHÇESİAyşe Altuntaş, kızı Fadime ile birlikte 18 Temmuz 2019’da Sultangazi’deki evinden ayrılmış ve kendisinden bir daha haber alınamamıştır. 4 çocuk annesi Ayşe Altuntaş’ın kızı Fadime ve oğlu Mehmet Altuntaş, Esentepe Polis Karakolu ve Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’na kayıp başvurusunda bulundu. Ayşe Altuntaş’ın sanık Mehmet Taşdelen ile bir süredir yakın ilişkisi olduğunu söyleyen müştekiler, sanığa sorduklarında Taşdelen’in 2 gündür mağduru görmediğini, ardından sabah saatlerinde mağdurla görüştüklerini söyledi. olaydan sonra tekrar Pirinççi köyüne gitti. İkametgahının orada bıraktığını söylediği iddia edildi. Sanık ilk cümlesinde suçu kabul etmemiş ve serbest bırakılmıştı. Ancak sanık Mehmet Taşdelen’in olay günü kullandığı telefonla ilgili taban kayıtlarından çelişkili ifadeleri dikkate alınarak yeniden gözaltına alındı. Sanıklar bu kez suçunu itiraf ederek 18 Haziran 2020’de Ayşe Altuntaş’ın defnedildiği yeri gösterdi. Merhumun cenazesi Eyüpsultan İlçesi Pirinççi köyündeki ormanlık alanda bulundu. Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne sevk edilen sanık Mehmet Taşdelen, 19 Haziran 2020’de tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklanan Mehmet Taşdelen ifadesinde, 11 aydır 11 saat rahat uyuyamadığını, olayın basına yansımasından sonra çocuklarının onu terk edeceğinden korktuğu için bunu söyleyemediğini belirterek, ama ilk günden beri vicdan yükü altındadır.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 8 Eylül 2021’de görülen duruşmada tutuklu sanık Mehmet Taşdelen’i “kasten kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ancak Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 13 Eylül 2022’de tasarımın şartlarının oluşmadığı, sanıklar hakkında “kasten öldürme” kararı verilmesi gerektiği gerekçesiyle kararı bozdu. TCK’nın 81. maddesine göre delillerin analizinde ve takdirinde hata yapılmıştır.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu