Haber

76. Cannes Film Festivali sinemaseverlerle buluşuyor

İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un başkanlığında Fransa’da düzenlenen 76. Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” filminin de aralarında bulunduğu 21 sinema Altın Palmiye için yarışacak.

Açılış töreni bu akşam Fransız ve Cezayirli yönetmen Maiwenn Le Besco’nun “Jeanne du Barry” filmiyle yapılacak olan festival, 27 Mayıs’a kadar devam edecek.

Yönetmenliğini İsveçli yönetmen Östlund’un yaptığı festivalin bu yıl 9 jüri üyesi bulunuyor.

Östlund, 2017’de ‘Kare’ ve geçen yıl TRT ortak yapımcılığını üstlendiği ‘Hüzün Üçgeni’ sinemalarıyla Altın Palmiye’ye layık görüldü.

Altın Palmiye için 21 sinema yarışacak

Nuri Bilge Ceylan’ın TRT filmi “Kuru Otlar Üstüne” Altın Palmiye için yarışan 21 sinema salonu arasında yer alıyor.

Ana yarışta yarışacak sinemaların ortasında TRT ortak yapımları arasında Avusturyalı yönetmen Jessica Hausner’ın “Club Zero” ve İtalyan yönetmen Alice Rohrwacher’ın “La Chimera” yer alıyor.

Emeklilik reformuna karşı çıkanlar festivalin ışıklarını söndürmekle tehdit ediyor

Fransa’da yasalaşan emeklilik reformlarının yol açtığı “siyasi krizin” Cannes Sinema Festivali’ni etkileyip etkilemeyeceği belirsizliğini koruyor.

Reforma karşı çıkan Genel İşçi Sendikası’nın (CGT) enerji kolu geçen ay Cannes Film Festivali’nin elektriğini kesmekle tehdit etti.

Festival boyunca 120 bin kişinin Cannes kentine gelmesi beklenirken, 28 Mayıs sabahı saat 06.00’a kadar festival alanında gösteri yapılması yasak.

18 ayar Palme d’Or’un üretimi 7 zanaatkar tarafından 40 saat sürüyor

Başlangıçta 1-20 Eylül 1939’da yapılması planlanan Cannes Film Festivali, o yıl İkinci Dünya Savaşı nedeniyle iptal edildi. Savaştan sonra 1946’da ilk Cannes Film Festivali yapılmış ve festivalin “Büyük Ödülü” 1954’e kadar festivale katılan en iyi yönetmenlere takdim edilmiştir.

Festivalin simgesi haline gelen “Altın Palmiye” ödülü ilk kez 1955 yılında Amerikalı yönetmen Delbert Mann’ın “romantik dram” türündeki “Marty”sine verildi.

El yapımı 19 yapraklı Altın Palmiye, ünlü saat ve mücevher üreticisi Chopard tarafından İsviçre’nin Cenevre kentinde üretiliyor. 18 ayar Altın Palmiye’nin yapımı 7 ustanın 40 saatini alıyor.

Palme d’Or ödülü, Cannes şehrinin arması üzerindeki avuç içi temsil eder.

Türkiye bu ödülü ilk kez 1982 yılında Yılmaz Güney’in “Yol” filmiyle kazanmış, 2014 yılında ise Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” filmi Altın Palmiye’ye layık görülmüştür.

haberkalkandere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu